tel. 507 30 74 74
tel. 32 431 08 30

"Zawsze słuchaj ekspertów. Powiedzą Ci, co jest niemożliwe i dlaczego. A potem po prostu zrób to."

Heinlein Robert


Informatyk

Przeinstalowanie systemu operacyjnego

Przeinstalowanie systemu operacyjnego

Nowoczesne systemy operacyjne dość dobrze radzą sobie z fragmentacją i z awariami. Niestety starsze wersje szczególnie Windows XP albo Vista wymaga czasami przeinstalowania.  Chociaż takie systemy jak Windows 8 oraz 10 są tak zbudowane, że ich konserwacja jest już dużo lepiej rozwiązana to jednak jeśli nie dbamy o porządek w systemie to łatwo dochodzi do sytuacji że zamiast naprawiać tą sytuację wybierzemy przeinstalowanie systemu operacyjnego.

Instalacja systemu

Najważniejsze abyśmy posiadali tak zwany CD-KEY inaczej mówiąc klucz instalacyjny do Windowsa. W wersjach OEM była to naklejka na obudowę komputera. Jeśli mamy właśnie taką wersję to poszukajmy na obudowie komputera lub laptopa czy taka naklejka gdzieś tam się nie znajduje. Jeśli ją mamy to jest OK. Czasami bywa jednak tak, że naklejki nie ma a jesteśmy pewni, że system zakupiliśmy oryginalny. Zdarza się też i tak, że mamy naklejkę ale jest tak zniszczona, że odczytanie czegokolwiek z niej graniczy z cudem. Co zatem zrobić. Jeśli system w ogóle się uruchamia choćby w trybie awaryjnym to możemy z łatwością odzyskać numer CD-Key. Służą do tego odpowiednie programy.

Nasze cenne dane

Pamiętajmy, że podczas instalacji systemu bardzo często dochodzi o formatowania partycji systemowej. Jeśli nie wykonaliśmy sobie kopii ważnych danych np. dokumentów, zdjęć itp. to musimy być świadomi że podczas formatowania te dane zostaną usunięte. Dlatego przed dokonaniem instalacji warto skopiować sobie dane na inną partycję lub zupełnie inny nośnik na przykład zewnętrzny dysk twardy na USB. Jeśli systemu nie da się uruchomić na skutek awarii to warto uruchomić komputer z płyty Live gdzie będziemy mieć dostęp do wszystkich partycji.

Przeinstalowanie systemu operacyjnego - Gdzie jest ta płyta?

Jeśli już te wszystkie czynności wykonaliśmy poprawnie to zabieramy się za instalację systemu. Ale do tego potrzebujemy albo obrazu systemy na tzw. partycji recovery albo płyty CD lub DVD z wersją instalacyjną systemu operacyjnego. Przeinstalowanie systemu operacyjnego bez jednego z tych dwóch źródeł nie będzie możliwe. Zawsze też możemy pożyczyć płytę z instalką systemu od znajomego lub kolegi.